Starý dřevěný kolovrat

3 000 

  • Rozměry: 117 x 35 cm (v x š)
  • Materiál dřevo
  • Klasický design
  • Ruční práce
  • Barva hnědá
  • Styl rustikální
  • Použité spotřební zboží

1 skladem

Porovnat
Katalogové číslo: K2 Kategorie:

Popis

Kolovrátek na předení

Kolovrat slouží ke spřádání rostlinných i živočišných textilních vláken. Kolovraty jsou určeny k amatérské výrobě příze a také jsou vyhledávány jako dekorační předmět. 

Dříve se vlákna zkrucovala v prstech na takzvané vřetánko. Předení vlny i lnu byla velice důležitá činnost. Spřádal se len, konopí i ovčí vlna. Ta se po ostříhání ovce volně rozprostřela na rovném podkladu, kde se vyprášila pruty a pak se cupovala mezi prsty, dokud nebyla připravena k předení. Původně se k spřádání vlny používalo vřeteno a přeslice, o mnoho let později kolovrátek. Do Evropy se spřádací stroj dostal ve 13. století, poprvé se však objevil již v 5. století n. l. v Asii.

Kolovrat je jednoduché mechanické zařízení, které slouží k tvorbě konopné či lněné nitě i vlněné příze.  Součástí kolovratu je přeslice a kužel (hůlka, na kterou se navazuje materiál ke spřádání). 

Zpracování ovčí vlny

Ručně předená vlákna se získávají na kolovratu kroucením a jako příze se navíjí na cívku, posazenou na vřeteně se šlapacím pohonem. Princip je podobný jako u šlapacího šicího stroje. Má hnací kolo a dole šlapku, kterou se kolo pohání.  Kolo je spojené s cívkou. Jedna část pohání kolo, druhá cívku, na niž se natáčí rouno. Na cívce je umístěná podkova s háčky nebo hřebíčky, za které zachycujeme spřádanou niť, aby se na cívku natáčela pravidelně. Sílu vlákna určuje přadlena.

Kolovrat na vlnu se pravidelně objevuje v naší nabídce. Zákazníci si dřevěný kolovrat oblíbili jako netradiční dárek, nebo jej používají na domácí zpracování ovčí vlny. Kolovrat může zároveň sloužit jako pěkná dekorace domovů, bytů a chalup.